Valószínűleg sokan vannak, akik szeretnék magukénak tudni Kyra varázsképességét a betegségek elleni védekezéshez. Bár ez nem lehetséges, és saját erőből kell boldogulnunk, hiszek abban, hogy a testünket alapvetően nem gyári hibásnak alkotta meg a természet, és sokkal intelligensebb, mint gondolnánk róla. Ha tehát jól bánunk vele, elkerülhetjük a betegségeket. Szinte már közhelyszámba megy, hogy mindehhez mennyire fontos az egészséges táplálkozás, a mozgás, az elegendő folyadékfogyasztás és a pihenés. Sokan mégis mintha ezeket az alapvető dolgokat sem mernénk megengedni magunknak, hiszen nincs idő ilyesmire az örökös rohanásban. Most megosztok veletek egy listát azokról a gyógynövényekről, amik fontos szövetségesei lehetnek immunrendszerünknek, és a megszokott étkezések közé való beiktatásuk szinte nulla energiabefektetéssel jár.
Cékla
Valóságos vörös vitaminbomba ez a növény, ráadásul szinte egész évben kitart a szezonja. A, B és C-vitaminban, illetve szelénben és cinkben gazdag, így a vérképzésben betöltött kulcsszerepe mellett hihetetlen lökést ad az immunrendszerünknek is. Fogyasztható főzve, savanyúságként, de almával és sárgarépával keverve készíthetünk belőle salátát, vagy akár smoothiet is.
Savanyú káposzta
Szintén hatalmas jolly joker a késő őszi és a téli napokra. A, B, C, E, és K-vitamin-, valamint folsav-, kén-, klór-, magnézium- és jódtartalma mellett olyan jótékony baktériumok is megtalálhatóak benne, amelyek segítik a méregtelenítést, és védik az emésztőrendszert. Mindez szintén hasznos az egészségmegőrzés szempontjából, hiszen Hippokratész óta ismert, hogy a halál – tehát nyilván az életerő is – a belekben kezdődik.
Fokhagyma
Ez az igencsak markáns szagú fűszernövény nem csupán a vámpírokat riasztja el. Rendkívül erős fertőtlenítő szer, ami hatékonyan pusztítja el a mikroorganizmusokat, amelyek bizonyos feltételek mellett betegséget okozhatnak, ráadásul segít a szív-és érrendszeri betegségek megelőzésében is. Ebben az időszakban tehát legjobb lenne receptre felírni mindenkinek egy kiadós mennyiségű fokhagymás tzatzikit.
Hagymahéj tea
A hagyma jobb sorsa érdemes, vöröses-barnás héja manapság sajnos rendszerint a kukában (esetleg komposztban) végzi. Pedig a nagymamáink még tudták, hogy a hagymahéj nagyszerű köhögéscsillapító, hatékonyan veszi fel a harcot a torokgyulladással és segít megőrizni a húgyutak egészségét is. Az elkészítéséhez hámozzunk meg két fej hagymát, a héját főzzük 1 liter vízben 20 percig, majd hagyjuk kihűlni. Ezután tegyük félre, és hagyjuk állni 12 órát. Végül szűrjük le, és ízesítsük ahogyan tetszik (én mézzel és citrommal szeretem).
Csipkebogyó tea
Ennek a növénynek a gyógyhatása évezredek óta ismert. Az immunrendszer mellett a máj és a mellékvesék működését is támogatja, védi a csont-és érrendszert, sőt vérképző hatással is bír. Akinek – hozzám hasonlóan – a lekvárfőzés már túlságosan magas, az fogyaszthatja teaként is a csipkebogyót. Mivel 50 fok felett elveszíti a C-vitamintartalmát, főzés helyett csupán áztassuk. Egy bögrényi adaghoz 2-3 g csipkebogyóra lesz szükségünk. Ha megvolt az ominózus 12 óra, leszűrhetjük, és langyosítva mézzel vagy citrommal ízesítve fogyaszthatjuk.
Homoktövis
Újabb nagyszerű teaalapanyag, ami C, B1 és B2 vitaminokban, valamint ásványi anyagokban gazdag. Az egészségmegőrzés mellett fáradtság ellen is tökéletes, sőt segíti a szöveteink regenerálódását is, ha túlerőltettük magunkat. 1 evőkanál homoktövist 2,5 dl forró vagy forrás után visszahűlt vízzel kell leönteni, és a jótékony hatások maximális érvényesülése érdekében ismét 12 órán keresztül áztatni.
Gyömbér
Ez a különleges fűszernövény valószínűleg mindenkinek eszébe juttatja a közeledő karácsonyt és a családi körben elfogyasztott mézeskalácsot. Ám a gyömbér jóval több egy meghitt ünnep cuki kellékénél. Szuper erős fertőtlenítő, immunerősítő és anyagcserefokozó hatással rendelkezik. Többféle smoothie is megfűszerezhető egy kis reszelt gyömbérrel, de a legütősebb és legkülönlegesebb téli italreceptet itt találtam.
Az ízlelőbimbóink után a szaglósejtjeink is megérdemelnek némi kényeztetést. Párologtassunk egy kis citromos-mentás illóolaj-keveréket a szobában! Frissítő és fertőtlenítő hatásuk mellett a citrom jókedvre derít minket a borongós napokon, a menta pedig lenyugtatja a gondolatainkat, ha stresszesek vagyunk, és segít az összpontosításban.
Végül, de nem utolsósorban a felsorolt gyógynövények jótékony hatásainak kihangsúlyozása mellett meg kell említenem a leginkább földhöz ragadt, de rendkívüli jelentőségű tanácsot. Sajnos a mi világunkban már közel sem olyan magas a növények vitamin-és ásványianyag-tartalma, ahogyan azt Roanaa szigetének paradicsomszerű világban elképzeltem. Így mindenkinek azt javaslom, hogy a hatékony egészségmegőrzéshez kövesse híres gyógyítónk, Szent-Györgyi Albert példáját, és fogyasszon legalább napi 1000 mg C-vitamint is a gyógynövények mellett.
0 hozzászólás