Oldal kiválasztása

Gyógynövényekkel az immunrendszer szolgálatában

0 hozzászólás

Írta: Nora Halliwell

2020.11.08.

Valószínűleg sokan vannak, akik szeretnék magukénak tudni Kyra varázsképességét a betegségek elleni védekezéshez. Bár ez nem lehetséges, és saját erőből kell boldogulnunk, hiszek abban, hogy a testünket alapvetően nem gyári hibásnak alkotta meg a természet, és sokkal intelligensebb, mint gondolnánk róla. Ha tehát jól bánunk vele, elkerülhetjük a betegségeket. Szinte már közhelyszámba megy, hogy mindehhez mennyire fontos az egészséges táplálkozás, a mozgás, az elegendő folyadékfogyasztás és a pihenés. Sokan mégis mintha ezeket az alapvető dolgokat sem mernénk megengedni magunknak, hiszen nincs idő ilyesmire az örökös rohanásban. Most megosztok veletek egy listát azokról a gyógynövényekről, amik fontos szövetségesei lehetnek immunrendszerünknek, és a megszokott étkezések közé való beiktatásuk szinte nulla energiabefektetéssel jár.

Fotó: Pixabay, Rudy and Peter Skitterians

Cékla

Valóságos vörös vitaminbomba ez a növény, ráadásul szinte egész évben kitart a szezonja. A, B és C-vitaminban, illetve szelénben és cinkben gazdag, így a vérképzésben betöltött kulcsszerepe mellett hihetetlen lökést ad az immunrendszerünknek is. Fogyasztható főzve, savanyúságként, de almával és sárgarépával keverve készíthetünk belőle salátát, vagy akár smoothiet is.

Fotó: Pixabay, Photo Mix

Savanyú káposzta

Szintén hatalmas jolly joker a késő őszi és a téli napokra. A, B, C, E, és K-vitamin-, valamint folsav-, kén-, klór-, magnézium- és jódtartalma mellett olyan jótékony baktériumok is megtalálhatóak benne, amelyek segítik a méregtelenítést, és védik az emésztőrendszert. Mindez szintén hasznos az egészségmegőrzés szempontjából, hiszen Hippokratész óta ismert, hogy a halál – tehát nyilván az életerő is – a belekben kezdődik.

Fotó: Pixabay, Betexion

Fokhagyma

Ez az igencsak markáns szagú fűszernövény nem csupán a vámpírokat riasztja el. Rendkívül erős fertőtlenítő szer, ami hatékonyan pusztítja el a mikroorganizmusokat, amelyek bizonyos feltételek mellett betegséget okozhatnak, ráadásul segít a szív-és érrendszeri betegségek megelőzésében is. Ebben az időszakban tehát legjobb lenne receptre felírni mindenkinek egy kiadós mennyiségű fokhagymás tzatzikit.

Fotó: Pixabay, Steve Buissine

Hagymahéj tea

A hagyma jobb sorsa érdemes, vöröses-barnás héja manapság sajnos rendszerint a kukában (esetleg komposztban) végzi. Pedig a nagymamáink még tudták, hogy a hagymahéj nagyszerű köhögéscsillapító, hatékonyan veszi fel a harcot a torokgyulladással és segít megőrizni a húgyutak egészségét is. Az elkészítéséhez hámozzunk meg két fej hagymát, a héját főzzük 1 liter vízben 20 percig, majd hagyjuk kihűlni. Ezután tegyük félre, és hagyjuk állni 12 órát. Végül szűrjük le, és ízesítsük ahogyan tetszik (én mézzel és citrommal szeretem).

Fotó: Unsplash, FOODISM360

Csipkebogyó tea

Ennek a növénynek a gyógyhatása évezredek óta ismert. Az immunrendszer mellett a máj és a mellékvesék működését is támogatja, védi a csont-és érrendszert, sőt vérképző hatással is bír. Akinek – hozzám hasonlóan – a lekvárfőzés már túlságosan magas, az fogyaszthatja teaként is a csipkebogyót. Mivel 50 fok felett elveszíti a C-vitamintartalmát, főzés helyett csupán áztassuk. Egy bögrényi adaghoz 2-3 g csipkebogyóra lesz szükségünk. Ha megvolt az ominózus 12 óra, leszűrhetjük, és langyosítva mézzel vagy citrommal ízesítve fogyaszthatjuk.

Fotó: Pixabay, Hajnalka Mahler

Homoktövis

Újabb nagyszerű teaalapanyag, ami C, B1 és B2 vitaminokban, valamint ásványi anyagokban gazdag. Az egészségmegőrzés mellett fáradtság ellen is tökéletes, sőt segíti a szöveteink regenerálódását is, ha túlerőltettük magunkat. 1 evőkanál homoktövist 2,5 dl forró vagy forrás után visszahűlt vízzel kell leönteni, és a jótékony hatások maximális érvényesülése érdekében ismét 12 órán keresztül áztatni.

Fotó: Pixabay, Silvarita

Gyömbér

Ez a különleges fűszernövény valószínűleg mindenkinek eszébe juttatja a közeledő karácsonyt és a családi körben elfogyasztott mézeskalácsot. Ám a gyömbér jóval több egy meghitt ünnep cuki kellékénél. Szuper erős fertőtlenítő, immunerősítő és anyagcserefokozó hatással rendelkezik. Többféle smoothie is megfűszerezhető egy kis reszelt gyömbérrel, de a legütősebb és legkülönlegesebb téli italreceptet itt találtam.

Fotó: Pixabay, congerdesign

Az ízlelőbimbóink után a szaglósejtjeink is megérdemelnek némi kényeztetést. Párologtassunk egy kis citromos-mentás illóolaj-keveréket a szobában! Frissítő és fertőtlenítő hatásuk mellett a citrom jókedvre derít minket a borongós napokon, a menta pedig lenyugtatja a gondolatainkat, ha stresszesek vagyunk, és segít az összpontosításban.

Fotó: Unsplash, Alexander Mils

Végül, de nem utolsósorban a felsorolt gyógynövények jótékony hatásainak kihangsúlyozása mellett meg kell említenem a leginkább földhöz ragadt, de rendkívüli jelentőségű tanácsot. Sajnos a mi világunkban már közel sem olyan magas a növények vitamin-és ásványianyag-tartalma, ahogyan azt Roanaa szigetének paradicsomszerű világban elképzeltem. Így mindenkinek azt javaslom, hogy a hatékony egészségmegőrzéshez kövesse híres gyógyítónk, Szent-Györgyi Albert példáját, és fogyasszon legalább napi 1000 mg C-vitamint is a gyógynövények mellett.

Iratkozz fel hírlevélre!

Tetszett a cikk? Ha szeretnél még hasonlókat olvasni, iratkozz fel hírlevélre! A feliratkozáshoz el kell fogadnod az adatkezelési tájékoztatót!

Hasonló bejegyzések

Hogyan gyógyítanak a Salutarisok?

Hogyan gyógyítanak a Salutarisok?

Ha olvastátok a cikkeket a négy család tagjairól, és a hozzájuk kapcsolódó őselemekről, talán beindult a fantáziátok, és elkezdtetek töprengeni, hogyan is nézhet ki egész pontosan a kiképzésük. Ez a téma különösen érdekes a gyógyítók esetében, akik rendkívül...

Az öngyógyítás tudománya II. rész

Az öngyógyítás tudománya II. rész

Az előző cikket olvasva megállapíthattuk tehát, hogy az ember nem a genetikai adottságainak áldozata, hanem éppen ellenkezőleg, saját maga felelős az egészségéért. Ám annak ellenére, hogy rendelkezésünkre áll a tökéletes egészség receptje, mégis nehezünkre esik a feladat. Dr. Bruce Lipton A hit biológiája című könyvének második felében ennek a jelenségnek az okát deríti fel, és különböző megoldási lehetőségeket kínál a problémára.

Az öngyógyítás tudománya I. rész

Az öngyógyítás tudománya I. rész

A következő két hétben az öngyógyítás képességét járjuk körül egy kicsit. A legtöbben ezt nyilván egy fantasyba illő varázserőnek gondolják, hiszen ki lenne képes egyetlen pillanat alatt regenerálódni egy halálos sérülés után? Ebben a formában valóban egy olyan...

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük